Ekonomi

İki dev fondan resesyon tahmini

ABD hisse senedi piyasaları ekonomide yumuşak bir iniş umuduyla boğa piyasasına girse de, tahvil fonu yöneticileri sert bir durgunluğun ufukta olduğu konusunda uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Milyarlarca doları yöneten Fidelity ve Allianz tahvil fonu yöneticileri, enflasyonla uğraşan merkez bankalarının şahin tavırlarını sürdürmeleri nedeniyle resesyon riskinin arttığını, Mart ayında ABD’de bankanın çökmesinin daha büyük bir krizin habercisi olabileceğini belirtti.

Fidelity International’ın CIO’su Steve Ellis, “En çok kredi krizi gibi bir şeyin olmasından endişeleniyorum” dedi. Ellis, resesyonun derinleştiği anlaşıldığında tahvil getirilerinin düşeceğini ve ABD 10 yıllık tahvil getirisinin 75 baz puan düşerek yıl sonunda %3’e ulaşacağını tahmin ediyor.

Allianz Gloval Yatırımcı Portföyü Yöneticisi Mike Riddell’e göre hisse senedi, tahvil ve özel segment tahvil piyasalarındaki mevcut fiyatlamalar riskleri yansıtmıyor. Riddell’e göre, ekonomik görünüm en gerçekçi şekilde, önemli bir durgunluk sinyali olan bir yıllık ileri enflasyon oranının %2,4 ila %2 olarak fiyatlandığı enflasyon takaslarında fiyatlanıyor.

Piyasalara göre sıkılaştırma tamamlanmadı

Para piyasaları da sıkılaştırmanın henüz eksik olduğu görüşünde. Fed’in bu haftayı geçmesi beklense de Temmuz’da faiz artırımına gitme ihtimali %90 olarak fiyatlanıyor. ECB’nin de bu hafta 25 baz puan faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Bu sıkılaştırma döngüsüne yanıt olarak, Goldman Sachs analistleri geçtiğimiz hafta 12 ay içinde resesyon olasılığını %25’e düşürdü.

kestelhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu